Bitcoin a Blockchain? Za úspěchem bitcoinu stojí technologie, kterou nikdo nechápe!

Bitcoin a Blockchain? CO TO JE?

Kdo nestihl investovat do bitcoinu nebo jeho těžby, má šanci neudělat stejnou chybu s blockchainem. Jeden z nejžhavějších trendů je přitom velkou neznámou. 

Vysvětlení  Blockchain / Bločenky/ ve 2 minutách:

JAK VZNIKAJÍ BITCOINY ( BTC)?

CO TO JE BÝT FRIKULÍN?

Možná nevíte, o co se jedná, ale to slovo už jste museli slyšet. Blockchain. Nárůst počtu projektů, jejichž základem je blockchain, je přímo raketový. I když jsou jeho jednotlivé technologické komponenty známé již mnoho let, technologie jako taková je tu s námi velmi krátkou dobu. A to s sebou samozřejmě nese různé dětské nemoci. Kolem 90 procent projektů, které vzniknou, zůstane nedokončených. Mnoho z nich přitom vzniká jen proto, aby se tvůrci svezli na módní vlně, aniž by pochopili základní motivaci pro vznik takové technologie. Chcete být free, cool & in, tedy českým slangem frikulín? Postavte projekt na blockchainu. Je jedno, že potřebujete jen databázi, protože nikdo jiný data vkládat nebo používat nebude – prostě je to sexy a investor se najde. Aniž by věděl, co to ten blockchain je. Aniž byste to věděli vy. Aniž by to věděli uživatelé či zákazníci.

BLOCK-CO?

První překážkou k osvojení si blockchainu je už jeho samotný název. Kostrbaté anglické slůvko, které doslova znamená „řetězec bloků“. Rok 2017 nám však dal mnohé, včetně nového českého názvu – bločenka. Projekt, který měl blockchain počeštit, běžel od začátku roku na webu www.blockchain.cz. Celkem se tu sešlo 305 návrhů, včetně slov jako blokčejn, bloksíť, bloknet a nebo třeba „karel“. Asi nepřekvapí, že ve veřejné anketě v satirickém Česku právě karel získal nejvíce hlasů. Vítězem se ale na konci října stala bločenka, takže odteď žádný blockchain, ale jen a pouze bločenka.

HISTORIE BLOČENKY ( BLOCKCHAIN)

1991 – V kryptologické práci Stuarta Habera a W. Scotta Stornetty se poprvé objevuje zabezpečený řetězec bloků.

2008 – Kdosi pod pseudonymem Satoshi Nakamoto vymýšlí koncept block chainu, který se o rok později stává základem kryptoměny bitcoin.

2015 – Blockchainový řetězec bitcoinu se za rok zdvojnásobuje.

2016 – Blockchain se oficiálně stává jednoslovným názvem.Projekty týkající se blockchainu rozjíždí například IBM, Světové ekonomické fórum nebo ruský národní depozitář.

2017 – Blockchain získává české označení bločenka.

BLOČENKA V KOSTCE

Co je tedy tahle technologie vlastně zač? Bločenka je taková účetní kniha. Technicky jde o veřejnou databázi, která umožňuje data pouze vkládat bez možnosti následného mazání nebo editace. Typicky se taková databáze hodí pro finanční transakce, což je také využití, pro které bločenku navrhl její vynálezce vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. První finanční systém postavený na bločence nazval bitcoin. Bločenka se stejně jako účetní kniha skládá z jednotlivých stránek (bloků), které pojmou omezené množství dat. Tyto bloky na sebe chronologicky navazují. Připojení nového bloku je výpočetně velmi náročné, čímž se zamezuje padělání a spamovým útokům. Nový blok může připojit každý, kdo nalezne řešení velmi obtížného výpočtu, a za svou práci je náležitě odměněn. Oproti klasické účetní knize má ale bločenka jednu zajímavou vlastnost – jakákoliv sebemenší dodatečná úprava již vloženého bloku zneplatní všechny následující bloky. Jako kdyby změna písmenka v účetní knize způsobila nutnost přepsat celou knihu od pozměněné stránky až do současnosti. V kombinaci s výpočetní náročností to znamená, že v praxi je editace nemožná.

NENÍ TO JEN O PENĚZÍCH

Bločenka je nejvíce spojována s finančními projekty, jejichž vlajkovou lodí je bitcoin. Finanční bločenkové projekty mají velký komerční potenciál, proto se mnoho vývojářů soustřeďuje právě na ně. Nicméně bylo by chybou omezit se pouze na kryptoměny. Výčet odvětví, kde lze bločenku využít, je prakticky nekonečný. Od zdravotnictví přes veřejné registry, výzkum až po logistiku. Decentralizovaná úložiště dat jako MaidSafe nebo Storj mohou řešit nejistotu při svěřování souborů jedné cloudové firmě. Při použití komunikačních aplikací jako Echo, Swiftmail nebo Cryptamail nebude zprávy číst nikdo jiný, a přitom budou všude k dispozici. Čínský gigant Alibaba ve spolupráci s AusPost, Blackmores a PwC testuje v pilotní fázi „Food Trust Framework“ – projekt sledování pohybu potravinových výrobků, od něhož si slibuje omezení obchodu s padělky a ochranu reputace obchodníků spolu s ochranou konečných spotřebitelů.

BEZ ÚŘEDNÍKŮ A RAZÍTEK

Předpovídat dnes budoucnost bločenky je podobné jako předpovídat budoucnost internetu v roce 1993. Úspěch internetu na přelomu tisíciletí byl způsoben mimo jiné jeho decentralizací. Nelze zastavit výměnu dat vypnutím jednoho uzlu, informace prostě přitečou jinudy. Stejně tak je tomu u bločenky. Něco napovědět by však mohl jeden z největších a nejzajímavějších projektů – Bitnation, virtuální konkurent národních států. Nabízí občanství bez ohledu na místo narození, náboženské vyznání nebo stav konta. Kromě ambasád nebo vzdělávacího programu má dokonce i svoji vesmírnou agenturu. Bločenkové technologie tedy začnou nahrazovat služby, u kterých to bylo dříve nepředstavitelné. Zejména ty státní, které jsou drahé a neefektivní. Dočkáme se bločenkových notářských služeb, bločenkového pojištění a bločenkových registrů, které budou fungovat efektivněji než stávající systém, a tedy jej přirozeně nahradí.

Co řekli:

“Jsem si jistý, že blockchain zásadně změní zaběhnutou praxi ve finančnictví a v obchodu. Za 40 let bude mít blockchain a všechno nové, co z něj vzejde, na této proměně větší zásluhu než bitcoin”.

Larry Summers, bývalý ministr financí USA a předseda Obamovy Národní hospodářské rady

Další články pro angličtináře
Zdroje: Google.cz, Jan Hubík, Pavel Ševčík, Milan Pulkrábek – členové spolku Paralelní Polis, Forbes.cz, Archiv autora, Finmag.cz